Novohradské múzeum a galéria získalo finančnú podporu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v programe Kultúra znevýhodnených skupín 2023, podprogram 2.6 Informačná debarierizácia.
Zámerom projektu Novohradského múzea a galérie bolo postupnými krokmi vytvoriť do maximálnej miery bezbariérovú expozíciu a výrazne sa podieľať na formovaní spoločenskej mienky vo vzťahu k debarierizácii. Primárnym cieľom projektu bolo vytvoriť neformálny vzdelávací program opierajúci sa o prezentáciu predmetov umiestnených do vzdelávacích kufríkov doplnených o videoprojekcie v posunkovom jazyku. Vytvorené nástroje sú interaktívnou pomôckou počas neformálneho vzdelávania minority (nevidiaci, nepočujúci, osoby s mentálnymi poruchami), ale aj majority, ktorá vie tieto nástroje využívať a stať sa tak súčasťou inklúzie.
Projekt pod názvom Inkluzívna vzdelávacia pomôcka - kúzelný kufrík v plnej miere napĺňa stanovené ciele zamerané na vytvorenie neformálneho vzdelávacieho programu opierajúceho sa o prezentáciu predmetov umiestnených do vzdelávacích kufríkov doplnených o videoprojekcie v posunkovom jazyku. Vytvorené nástroje dopĺňajú interaktívne doplnky počas neformálneho vzdelávania minority(nevidiaci, nepočujúci, osoby s mentálnymi poruchami) a majority, ktorá vie tieto nástroje využívajú ako súčasťou inklúzie. Kufrík využívajú nevidiaci v rámci haptickej obhliadky predmetov vytvorených na tento účel, vedia využiť popisky v Braillovom písme a zároveň počúvajú informácie od lektorov. Pre nepočujúcich kufrík ponúka možnosť informácie vnímať cez videa v posunkovom jazyku, ktoré ma možnosť vidieť na vnútornej strane kufríka. Obsah vzdelávacích kufríkov tvoria repliky a originálne predmety z oblasti histórie, tradičnej kultúry a archeológie, ktoré úzko súvisia s históriou regiónu Novohrad a zameraním Novohradského múzea a galérie a zapájajú do pozorovania takmer všetky ľudské zmysly. Projekt interaktívnym spôsobom zapája do procesu vzdelávania rovnako minorita a majoritu.
Projekt Inkluzívna vzdelávacia pomôcka- kúzelný kufrík prináša inovatívny formát, ktorý prináša nové poznatky v práci na poli múzejnej edukácie. Je určený hlavne detským návštevníkom Novohradského múzea a galérie, osobám s poruchami sluchu a osobám s poruchami zraku, ale aj s ľahkou mentálnou poruchou. Zároveň je vhodnou ukážkou dobrej praxe pre samotných návštevníkov NMG, či môže slúžiť ako motivácia k realizácii debarierizácie ďalších kultúrnych inštitúcií, ktorých zamestnanci navštevujú NMG.
"Vďaka projektu "Búrame bariéry" prispôsobujeme naše priestory pre zdravotne znevýhodnené skupiny - primárne pre slabozrakých a nevidiacich, aby bola prehliadka našej stálej expozície pre nich príjemnejšia a plnohodnotnejšie. Zároveň veríme, že realizáciou projektu prispejeme k pochopeniu-ako vnímajú svet ľudia s hendikepom. S Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenka, základná organizácia v Lučenci, spolupracujeme dlhodobo a pri projekte "Búrame bariéry" boli, sú, naším aktívnym partnerom, ktorý nám pomohol pri navrhovaní riešení a zameraní pozornosti na možné problémy, bariéry. V NMG sme radi, že môžeme skvalitniť naše služby a sprístupniť kultúrne dedičstvo širšiemu spektru obyvateľstva."
Realizácia projektu bola možná vďaka poskytnutej podpore z rozpočtu kapitoly Ministerstva kultúry SR a s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.