Výstava

Edgar Degas – Impressionizmus: Tupá pravda

KURÁTOR/KA VÝSTAVY:

Mohlo by vás zaujímať

Originálne diela Edgara Degasa zo zbierok Kesauri z Francúzska

Art Expo S.I.A. (Lotyšsko)

Po úspechu v Litve, Lotyšsku, na Slovensku a v Poľsku sa uskutoční v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci jedinečná výstava originálnych diel Edgara Degasa „Impresionizmus: Tupá pravda“. Výstava predstavuje 34 originálnych grafických diel jedného z najväčších majstrov moderného umenia Edgara Degasa, ktorého umenie inšpirovalo a ovplyvnilo generácie umelcov.

Plagát k výstave Edgar Degas - Impresionizmus: Tupá pravda


Výstava


Výstava predstavuje kompletnú sériu portfólia Edgara Degasa z heliogravúr jeho monotypov - ilustrácie, ktoré vytvoril ku knihe svojho priateľa, spisovateľa Ludovica Halévyho „La famille Cardinal“. Sú to vlastne satiry baletných tanečníc stúpajúce po spoločenskom rebríčku, charakterov parížskeho spoločenského diania a zákulisie sexuálneho obchodu. Suita „La Famille Cardinal“ ponúka pohľad na francúzsku spoločnosť a parížsky pouličný a nočný život prostredníctvom diel impresionistického majstra. Táto séria ilustrácií je jediným súborom, ktorú kedy Degas vytvoril ku knihe – nikdy neilustroval iné literárne dielo.


Portfólio Edgara Degasa "La Famille Cardinal" (Rodina Cardinalovcov)


Edgar Degas (1834 - 1917) je jedným z najväčších maliarov, kresliarov a grafikov 19. storočia, významný predstaviteľ impresionizmu. Monotypové médium prvýkrát použil v rokoch 1874 – 1875. Sériu monotypov vytvorených ako ilustrácie knihy svojho blízkeho priateľa, spisovateľa a libretistu Ludovica Halévyho – „La Famille Cardinal“ vytvoril v rokoch 1877 - 1878. Jednej epizóde venoval niekoľko monotypov, pričom sa prepracoval cez rôzne kompozície a dolaďoval vizuálne efekty. Pri spoločnom pohľade na sekvencie ilustrácií zobrazujúcich tú istú scénu z rôznych uhlov pohľadu, z diaľky a zblízka dosahujú zvláštnu filmovú kvalitu, ktorá by sa v knihe stratila. V roku 1938 monotypy nakoniec vydal Blaizot ako ilustrácie leptom. Tieto lepty ručne vytvoril Maurice Potin, zdokumentovali poprední učenci z Degasu Adhemar a Cachin, E. P. Janis a Jean Boggs. Edícia je limitovaná len na 350 kusov.


Lepty zo suity La Famille Cardinal sú obzvlášť dôležité, pretože mnohé z pôvodných monotypov od Edgara Degasa zmizli. Lepty z tejto sady zostávajú jediným dokumentom ich existencie.

Výstava: „Edgar Degas – Impressionizmus: Tupá pravda“ - originálne diela Edgara Degasa zo zbierok Kesauri z Francúzska
Organizátori: Novohradské múzeum a galéria v spolupráci s Art Expo S.I.A. (Lotyšsko).
Miesto realizácie: Novohradské múzeum a galéria, Nám. Kubínyiho 38/3, Lučenec
Vernisáž: 11. 8. 2022 o 16.00
Kurátori: Vasilii Chesauri, Aleksandre Kesauri, Andrea Németh Bozó
Výstava potrvá: 15. 10. 2022
Vstupné: 6 € / 4€ / 2 €
Otváracie hodiny: Ut-Ne: 9.00 – 18.00
Kontakt: info@nmg.sk

hello world!
Zriaďovateľ

Partneri

Spolupracujeme

NOVOHRADSKÉ MÚZEUM A GALÉRIA
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
info@nmg.sk
Sekretariát
0474 332 502
Lektori
0474 332 397
OBSAHOVÁ ZODPOVEDNOSŤ
Novohradské múzeum a galéria
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
Zriadovateľ
Skip to content