Vernisáž: Ohlasy secesie v Novohrade II.

Mohlo by vás zaujímať

Novohradské múzeum a galéria, kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás pozýva na vernisáž výstavy "Ohlasy secesie v Novohrade II." nadväzuje na úspešnú výstavu z roku 2008 venovanú obdobiu secesie, doplnenú o nové predmety, ktoré NMG nadobudlo počas 15 rokov od jej konania.

Cieľom výstavy je ukázať návštevníkom kolekciu secesných predmetov z prelomu 19. a 20. storočia, ktoré sa podarilo zachovať v zbierkach NMG. Základom budú zbierkové predmety, ktoré ešte neboli návštevníkom prezentované, ale aj také, ktoré boli využité v rámci rozličných výstav, no v celkom odlišnom kontexte a s iným zámerom, vďaka čomu tieto predmety naberú úplne nový rozmer. V súčasnosti nám umožňujú vytvoriť reprezentatívnu vzorku secesie ako výtvarného slohu v Lučenci a Novohrade.

Lučenec predstavoval na prelome storočí mesto s veľkým potenciálom, ktoré zažívalo rozmach v oblasti hospodárskej, priemyselnej, ale aj kultúrnej či spoločenskej. Stával sa vyhľadávaným centrom obchodu, pričom jarmoky a trhy pravidelne lákali do mesta kupujúcich aj predajcov z celého kráľovstva. Nebola teda náhoda, že secesia zavítala aj do tohto prosperujúceho mesta. Nasledovala národný štýl a inšpirácie čerpala najmä zo secesných stavieb v Budapešti, vyžarujúcich okázalosť, malebnosť, ozdobnosť a pozornosť venovanú detailu. Aj vďaka tomu si Lučenec na prelome storočí vyslúžil pomenovanie „Malá Budapešť“. Secesia ale nezanechala svoje stopy len na fasádach, prenikla do rôznych oblastí života – do interiérov, nábytkového dizajnu, odievania, reklamy a tlače. Výrazný vplyv secesie na život Lučenčanov dokazujú aj početné secesné predmety, nachádzajúce sa v zbierkach NMG. Napriek tomu, že tieto predmety boli nadobudnuté klasickou akvizičnou činnosťou múzea, bez špecializovania sa na toto obdobie, demonštrujú takmer všetky prúdy a vplyvy, ktoré spoločne tvoria konglomerát secesného štýlu.

Vernisáž výstavy: 9. 6. 2023

Miesto: Novohradské múzeum a galéria,  Nám. Kubínyiho 38/3, Lučenec

Kurátori: Mgr. Martin Katreniak

Trvanie výstavy: 9. 6. 2023 – 6. 8. 2023

hello world!
Zriaďovateľ

Partneri

Spolupracujeme

NOVOHRADSKÉ MÚZEUM A GALÉRIA
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
info@nmg.sk
Sekretariát
0474 332 502
Lektori
0474 332 397
OBSAHOVÁ ZODPOVEDNOSŤ
Novohradské múzeum a galéria
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
Zriadovateľ
Skip to content