Marec – mesiac knihy, toto spojenie je známe dnes už snáď každému. Už menej známe ale je, že bol vyhlásený v roku 1955 na počesť slovenského ľudového spisovateľa a národovca Mateja Hrebendu (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880), rodáka z Rimavskej Píly, ktorý sa narodil a umrel práve v prvom jarnom mesiaci. Svoj život zasvätil šíreniu slovenských a českých kníh a rozširovaniu knižníc. Cestoval po celom severnom Uhorsku, pričom kupoval a zachraňoval rozličné knihy, ktoré následne využíval na šírenie kultúry a osvety a to v období, kedy sa čítanie kníh považovalo len za záležitosť vzdelancov. Prispel k založeniu viacerých knižníc a aj napriek jeho zhoršujúcemu sa zraku, boli knihy v jeho živote vždy na prvom mieste. Tvrdil totiž, že knihy vidí srdcom, nie očami.
Náš predmet mesiaca marec zaujímavým spôsobom spája marec ako mesiac knihy s jednou z hlavných špecializácií Novohradského múzea a galérie, ktorou je sklárska výroba. Za predmet mesiaca marec sme teda zvolili tri sklenené ťažidlá v tvare knihy.
Ťažidlo sa v sklárskom prostredí nazývalo aj „brišvér“, jedná sa o slovo nemeckého pôvodu skladajúce sa zo slov Brief – list a Schwer – ťažké. Ťažidlá sa zaraďovali predovšetkým medzi dekoračné sklo. Jednalo sa o veľmi špecifický druh výrobku, keďže na vytváranie ťažidiel musel sklár dokonale ovládať všetky sklárske postupy, ktoré súviseli so spracovávaním skla. Ťažidlá častokrát obsahovali vo svojom tele rôzne trojrozmerné motívy, ktoré vznikali vyfúknutím. Najčastejším motívom bývali kvety, ktoré boli akoby zaliate v tele ťažidla. Ťažidlá neboli typizovaným sklárskym produktom novohradských sklární a tak mnohé z nich predstavujú unikáty. Niektoré techniky výroby ťažidiel boli opreté aj o dedené tradície, znalosti a vedomosti sklárov predchádzajúcich generácií, čo robí z ťažidiel skutočne unikátny sklársky výrobok. Ťažidlá vznikali v rôznych tvaroch a motívoch. Najbežnejšie mali tvar gule alebo vajíčka, no vyrábali sa napríklad aj v podobe kvapky, či pyramídy. Pri výrobe ťažidiel sa teda fantázii medze určite nekládli a nachádzame aj skutočne neobvyklé tvary, čo dokazuje aj náš predmet mesiaca, ktorým je ťažidlo v podobe knihy.
Prvé z našich ťažidiel bolo vyrobené v druhej polovici 19. storočia. Má tvar zatvorenej knihy a je vyrobené z číreho skla. Predná strana knihy je dekorovaná smaltom. Dekor vytvára kvetinový motív, skladajúci sa z kvetov s lupeňmi oranžovej a bielej farby, ktoré obklopujú iniciály kaligraficky namaľovaných písmen „IK“. Ťažidlo je 10,7 cm dlhé a 8,2 cm široké a je výrobkom niektorej z novohradských sklární.
Druhé ťažidlo bolo vyrobené z číreho skla – lisovaného kryštálu. Vzniklo na prelome tisícročí, medzi rokmi 1990 až 2011 v poltárskych sklárňach. Ťažidlo má tvar otvorenej knihy a je 16 cm dlhé a 11 cm široké. Dekorom tohto ťažidla je jeho samotný tvar.
Tretie ťažidlo bolo vyrobené z fialového skla. Má tvar malej zatvorenej knihy, ktorá je zo svojej prednej strany bohato vyzdobená geometrickým dekorom, v centre ktorého je znázornený kríž. Ťažidlo je 8 cm dlhé a 5 cm široké.
Zdroje:
CHRASTINA, Š.: Špecifiká nadobúdania katalogizovania a starostlivosti o sklo v múzejnej praxi In: Múzeum, 1/2021, ročník LXVII, SNM : Bratislava, ISSN: 0027-5263, s. 28-31
Text: Martin Katreniak, historik NMG
Fotografie: Zbierkový fond Novohradského múzea a galérie