Predmet mesiaca júl

Mohlo by vás zaujímať

Nápojová súprava Zlatá Zuzana

Tento rok uplynie 115 rokov od narodenia Jozefa Staníka, sklárskeho majstra a autora svetoznámej nápojovej súpravy Zlatá Zuzana, známej vďaka legendárnej zlatej guľke, nachádzajúcej sa v stopke pohárov. Aktuálnym predmetom mesiaca si pripomenieme výročie narodenia tejto významnej osobnosti Novohradu. Zo zbierok Novohradského múzea a galérie vyberáme práve nápojovú súpravu Zlatá Zuzana, ktorá preslávila zlatňanskú skláreň nielen v rámci celej Európy, ale aj po celom svete.

Zdroj: Zbierkový fond Novohradského múzea a galérie

J. Staník sa narodil 22. 7. 1908 a k sklárstvu si našiel cestu už ako desaťročný, keď začal vypomáhať v zlatňanskej sklárni. Odtiaľ viedli jeho kroky do Nového Boru, českého mesta známeho najmä vďaka svojej sklárskej tradícii, kde nastúpil do sklárskej školy. Tu nadobudol mnohé remeselné zručnosti, ktoré sa snažil ďalej rozvíjať. Záujem prejavil najmä o rôzne spôsoby tvarovania skla, predovšetkým stopiek. Odtiaľ odišiel do Harrachova, kde začal pracovať v miestnej hute, v ktorej sa vypracoval až na post vedúceho majstra. Vo svojej záľube pokračoval aj po roku 1952, kedy sa vrátil do Zlatna, kde naďalej vyvíjal nové spôsoby tvarovania pohárov.

Jedným z jeho výtvorov bola práve nápojová súprava známa pod názvom „Zlatá Zuzana“, ktorá otvorila novú etapu v dejinách zlatňanskej sklárne. Na tejto súprave začal pracovať už v roku 1954 a o dva roky neskôr, teda v roku 1956, bola jej produkcia oficiálne spustená. Na úspech nemusela dlho čakať. Zlatá Zuzana úspešne reprezentovala slovenské sklárstvo a zlatňanskú skláreň na svetovej výstave v Bruseli v roku 1958. Svetoznámou sa stala najmä vďaka legendárnej zlatej guľke, nachádzajúcej sa v stopke pohárov, nad ktorou si lámali hlavy aj mnohí skúsení sklári. Samotná guľka umiestnená v stopke pohárov vznikala prostredníctvom špeciálnych klieští, skladajúcich sa z troch oproti sebe spojených kusov, ktoré navrhol J. Staník. Tieto kliešte vytvorili v spodnej časti stopky tvar guľôčky, obtekanej sklom z troch strán. Spočiatku bola táto guľôčka číra, no neskôr sa začala zlátiť. Farbila sa tekutým zlatom, ktoré bolo následne vypálené, čím získalo svoj lesk.

Súprava Zlatá Zuzana pozostávala zo šiestich pohárov, ktoré boli dekorované zlatou guľkou v stopke pohára a zláteným obvodovým pásom na okraji kupy. Poháre vznikali na rôzne druhy nápojov od likérov, cez víno, až po rôzne koktaily alebo sekt. Súprava sa vyrábala v rozličných farebných prevedeniach a to v zelenej, modrej, ružovej, fialovej, dymovej a žltej farbe, no produkovala sa aj v čírom prevedení.

Zdroj: Zbierkový fond Novohradského múzea a galérie

Aj keď sa Zlatá Zuzana spája predovšetkým so sklárňou v Zlatne, nebola to jediná skláreň v ktorej sa táto súprava vyrábala. Od roku 1971 sa začala vyrábať aj v ďalších sklárňach národného podniku Stredoslovenské sklárne, a to v Katarínskej Hute a Málinci. Zaujímavosťou je aj to, ako táto súprava získala svoje meno. Spočiatku sa totiž označovala len klasickými výrobnými číslami. Názov získala až neskôr a to podľa manželky zákazníka z Montrealu, ktorý túto súpravu predával v Kanade. Zlatá Zuzana sa vyvážala nielen v rámci celej Európy, ale obzvlášť úspešná bola aj v USA a Kanade. Takýto globálny export bol v podmienkach dobového režimu skutočne jedinečný. V priebehu 50 rokov sa predalo viac ako 5 miliónov kusov tejto súpravy, pričom jej cena sa pohybovala v rozmedzí 800 až 1500 korún. Jej autor J. Staník bol za svoj prínos ako prvý sklár vyznamenaný najvyšším štátnym vyznamenaním – Radom práce. 

Nápojovú súpravu Zlatá Zuzana a jej rôzne prevedenia a alternatívy si môžete prezrieť aj v rámci aktuálnej pop-up výstavy organizovanej vo výstavných priestorov Novohradského múzea a galérie do konca mesiaca júl.


Text: Martin Katreniak, historik NMG
Fotografie: Zbierkový fond Novohradského múzea a galérie
hello world!
Zriaďovateľ

Partneri

Spolupracujeme

NOVOHRADSKÉ MÚZEUM A GALÉRIA
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
info@nmg.sk
Sekretariát
0474 332 502
Lektori
0474 332 397
OBSAHOVÁ ZODPOVEDNOSŤ
Novohradské múzeum a galéria
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
Zriadovateľ
Skip to content