Predmet mesiaca január

Mohlo by vás zaujímať

Dekoratívne smaltované podnosy s novoročným motívom

Mesiac január symbolizuje príchod nového roku. Pri výbere predmetu mesiaca sme sa teda rozhodli prepojiť túto udalosť s jednou z našich hlavných špecializácií, ktorou je smalt. Náš predmet na tento mesiac preto predstavuje niekoľko vybraných dekoratívnych smaltovaných podnosov zo zbierok NMG, ktorých motív zobrazuje oslavu a príchod nového roku. Využívanie smaltu ako povrchovej úpravy sa začalo rozvíjať už v 19. storočí, pričom najväčší rozmach prichádza v jeho druhej polovici. Tu má korene aj bohatá tradícia smaltovníckeho priemyslu v Novohrade, kde už od konca 19. storočia začali vznikať prvé smaltovne.

Prezentované podnosy sú výrobkom fiľakovskej smaltovne Kovosmalt, ktorá ako posledná z novohradských smaltovní pracuje až dodnes, v podobe firmy Thorma. Smaltovňa vo Fiľakove začala svoju výrobu v roku 1908, ešte pod názvom Fiľakovská továreň na lisovanie a smaltovanie nádob, Barok, Mészáros a spol. Fiľakovská smaltovňa zaznamenala v prvej polovici 20. storočia množstvo zmien. Prvá výrazná zmena prichádza na konci roku 1927, kedy dochádza k odkúpeniu závodu pražskou akciovou spoločnosťou Sfinx a samotná fabrika tak mení názov na Fiľakovská továreň na smaltovaný tovar SFINX, a.s. Praha. V takejto podobe fungovala až do roku 1939. V nasledujúcom období sa pod vplyvom náhlej zmeny systému a štátoprávnych vzťahov fiľakovská smaltovňa dostáva do štátneho koncernu a získava nový názov Füleki zománc-edény – Fémárúgyár és Vasöntöde (Fiľakovský závod na výrobu smaltovaného, kovového a liatinového tovaru). V povojnovom období bol celý závod znárodnený a už v roku 1948 sa v rámci reorganizácie slovenského priemyslu mení na Kovosmalt n. p. Fiľakovo. Závod sa v tejto podobe preslávil výrobou smaltovaných výrobkov, označených typickou značkou kohúta, ktorého chvost vytváral tvar písmena „F“. Túto značku môžeme sledovať aj na jednom z prezentovaných podnosov.

Smaltovaný tovar sa stal vyhľadávaným a široko rozšíreným sortimentom. Vyrábal sa predovšetkým z plechu a predstavoval tak cenovo výhodnejšiu alternatívu oproti porcelánu a keramike. Smaltovanie našlo svoje využitie nielen pri predmetoch každodennej potreby, ale aj pri rôznych výnimočných a významných príležitostiach, nakoľko smaltovanie umožňovalo vytvárať skutočne rôznorodé a pestré motívy. Dôkazom toho je aj náš predmet mesiaca, ktorým sú dekoratívne a spomienkové podnosy vyrobené z lisovaného a smaltovaného plechu, ktoré vznikli vo fiľakovskej smaltovni pri príležitosti osláv nového roku 1983, 1984 a 1985.

Všetky tri podnosy sú vyrobené zo smaltovaného, lisovaného plechu. Majú rovné, okrúhle dno a nízke steny, ktoré sa smerom nahor oblo rozširujú. Okraje sú zosilnené zavinutím.

Smaltovaný podnos zo zbierky NMG

Dekorom prvého podnosu je modro-čierny motív zasneženej zimnej krajinky na bielom podklade. V diaľke vidíme menšie budovy, za ktorými sú zasnežené hory. V hornej časti podnosu sa nachádza čierny nápis „PF 83“.

Smaltovaný podnos zo zbierky NMG

Dekorom druhého podnosu je modro-hnedý motív zimnej krajiny na bielom podklade. V popredí vidíme srnku so srnčaťom. V pozadí sa nachádzajú tri ihličnaté stromy a domy s oplotením, za ktorými sa rozprestierajú veľké zasnežené hory. V hornej časti podnosu je  farebný nápis „PF‘84“.

Smaltovaný podnos zo zbierky NMG

Dekorom tretieho podnosu je motív kominára na bielom podklade. Kominár drží v pravej ruke tri balóny modrej, ružovej a čiernej farby. Na modrom balóne sa nachádza nápis „Pf“, na ružovom datovanie „85“ a na čiernom sa nachádza červený symbol kohúta smaltovne Kovosmalt Fiľakovo.

Text: Martin Katreniak, historik NMG
Fotografie: Zbierkový fond Novohradského múzea a galérie

hello world!
Zriaďovateľ

Partneri

Spolupracujeme

NOVOHRADSKÉ MÚZEUM A GALÉRIA
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
info@nmg.sk
Sekretariát
0474 332 502
Lektori
0474 332 397
OBSAHOVÁ ZODPOVEDNOSŤ
Novohradské múzeum a galéria
Námestie Kubínyiho 38/3
984 01 Lučenec
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
Zriadovateľ
Skip to content